Kraina batiku

1Z pewnością batiki kojarzą się Wam z Indonezją. Słusznie, to państwo słynie z tego rzemiosła. Niewielu ludzi jednak wie, że technika barwnego zdobienia tkanin bardzo popularna jest też na Sri Lance.  Umiejętność ta została przywieziona na wyspę z Indonezji przez Holendrów.

Na czym polega wykonanie batiku?  Otóż jest to nakładanie na tkaninę gorącego wosku, a następnie farbowanie miejsc, które tym woskiem nie zostały pokryte. Czynności te powtarza się wielokrotnie, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Praca ta jest żmudna, brudna oraz wymaga sporej precyzji i cierpliwości.

Jak wygląda robienie batiku krok po kroku?

2

Kolejne fazy wyrobu batiku. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Oczywiście najpierw wybrać należy odpowiednią tkaninę, najczęściej jest to czysta bawełna, ale równie dobrze może być jedwab. Następnie pierze się tkaninę kilkakrotnie, by usunąć z niej ewentualne zabrudzenia. Materiał suszy się oraz prasuje, a kolejnym etapem jest narysowanie na nim wzoru.

3

Na drobne detale narysowanego wzoru wosk nanosi się przy pomocy tjantingu . Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Kiedy wzór jest już widoczny nakładany jest gorący wosk. Do tego celu Lankijki używają pędzli, patyczków i specjalnych aplikatorów, które nazywają się tjanting. Wygląda to jak robienie naszych ludowych pisanek na Wielkanoc.

5

Na większe płaszczyzny wosk nanosi się pędzlem. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Kolejny krok to barwienie. Tkaninę zanurza się w zimnym barwniku. Oczywiście te miejsca, które nie były pokryte woskiem zostają pofarbowane. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie barwić. Zasada jest taka, że kolejne roztwory farby są za każdym razem ciemniejsze. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. W ten sposób uzyskuje się niezwykle piękne, kolorowe kompozycje.

6

Barwienie tkaniny na zimno. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Ostatni etap to usuwanie wosku. Materiał zanurza się we wrzątku z domieszką specjalnej sody do usuwania wosku, a następnie płucze w zimniej wodzie.

7

Pofarbowana tkanina z ostatnią warstwą wosku. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

8

Usuwanie wosku na gorąco. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Ostatnia czynność to oczywiście suszenie i prasowanie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Suszenie batiku. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Lankijskie batiki zawierają różne motywy, niektóre związane są z tradycją, inne bywają bardzo nowoczesne. Wszystkie niezwykle kolorowe. Można kupić tu wiele różnych wyrobów wykonanych tą techniką np.: sukienki, koszule, sarongi i akcesoria plażowe doskonale sprawdzające się w tropikalnym klimacie. Oprócz ubrań także: obrusy, serwetki, obrazy ścienne, narzuty itp., które mogą być miłą pamiątką przywiezioną ze Sri Lanki.

11

Po lewej stronie model z Polski w koszuli i sarongu wykonanych techniką batik. Po prawej autorka bloga w sari zawiązanym w dość niezwykły sposób. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

13

Batikowe obrusy, serwetki, makatki. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Będąc na wyspie można odwiedzić takie manufaktury jak ta w Matale i zobaczyć  jak wygląda produkcja batiku. Oczywiście przy każdej pracowni znajduje się sklep, w którym można kupić gotowe wyroby.

16

Producent batików w Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

12

Pięknie ubrana ekspedientka w sklepie z batikami. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Ekspedientki dbają, by każdy z turystów znalazł tu coś dla siebie. Dla romantyków np. widok kojarzący się z pobytem na wyspie, czyli lankijscy rybacy na palach (znajdziecie o nich post na blogu).

15

Batik – lankijscy rybacy na palach. Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

A do dziecięcego pokoju taki oto bohomaz 😀

14

Obawiam się, że Walt Disney przewraca się w grobie 😉 Matale, Sri Lanka 2009 © Magdalena Brzezińska

Jak Wam się ta technika zdobienia tkanin podoba?

4 comments on “Kraina batiku

  1. Jozi

    Lepiej nie można było przedstawić techniki batiku.To prawdziwa sztuka jednak ogromny nakład pracy włożony w wykonanie – nie zachęca do zakupów. Obraz Łowienie ryb na palach – wspaniały.

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.