Lankijscy rybacy na palach

xSri Lanka 737Przed wyjazdem na Sri Lankę w 2009 roku czytałam przewodniki turystyczne, chcąc przygotować się do wyprawy. Natknęłam się na ciekawą informację, która dotyczyła dość niespotykanego sposobu łowienia ryb, a dziś jednej z największych atrakcji turystycznych Cejlonu. Wyspa ta posiada 1340 km linii brzegowej, a więc oczywista jest tradycja łowienia ryb i innych owoców morza.

 Podziw i zarazem zdziwienie wzbudza technika takiego połowu. Otóż rybacy siedzą na długim kiju wbitym w dno oceanu. Zazwyczaj używa się kijów bambusowych. Konstrukcja ta posiada także siedzisko – deseczkę i podpórkę dla nóg. W ten sposób rybak godzinami siedzi wpatrując się w lazurową toń wody Oceanu Indyjskiego. Zupełnie jak w dziecięcej piosence: „Było morze, w morzu kołek, na tym kołku był wierzchołek, na wierzchołku siedział zając i nóżkami przebierając śpiewał tak: było morze…”  😉

Zazwyczaj łowi się w ten sposób małe rybki, ponieważ pale zatknięte są w niewielkiej odległości od brzegu.

Zdjęcia jakie zobaczyłam w National Geographic były zachwycające. Przepiękny kolor wody, sylwetki rybaków. Czasem romantyczny zachód słońca do tego. No nie było takiej opcji, bym nie zobaczyła tego na własne oczy!

xSri Lanka 727

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

Będąc na południowo-wschodnim wybrzeżu, w miejscowości Ahungalla, moja przyjaciółka Ewa i ja wspólnie z czworgiem innych Polaków wynajęliśmy busika i ruszyliśmy na południe.

Najpierw odwiedziliśmy farmę żółwi w Kosgoda, potem była przejażdżka łodzią ze szklanym dnem w Hikkaduwa. Podziwianie morskiej fauny przypłaciłam masakrycznymi mdłościami. Choroba lokomocyjna w połączeniu z bujaniem i oparami spalin nie należą do przyjemności. Na szczęście szybko doszłam do siebie, by móc podziwiać Fort w Galle, mieście na południowym wybrzeżu Sri Lanki, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tych powyższych miejscach napiszę być może w kolejnych postach.

 Następnym punktem eskapady był już wyjazd do Weligamy, na który to tak bardzo czekałam. Będąc na miejscu wypatrywaliśmy słynnych rybaków. A tu same gołe kije.

xSri Lanka 724

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

I znowu pusto? Cholera! Tyle kilometrów na nic?! Kierowca busa zaczął nas uspakajać. Na pewno rybacy będę. „Don’t worry”.

xSri Lanka 730

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

Ok. Podjechaliśmy do jakiejś chałupiny. Wysiedliśmy z busa. Są rybacy! No i zaczęło się… Targowanie o kasę za pozowanie! O matko jedyna! A więc komercja… A ja tu naiwna, myślałam, że to taka piękna tradycja. Została ustalona cena za fotografowanie od „głowy” i hajda na kije.

xSri Lanka 732

„Aktorzy” gotowi do połowu, Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

Dolar rządzi światem. Czar prysł. A miała być bajka o rybaku i złotej rybce… Poniżej efekty sesji foto – ustawki:

xSri Lanka 731

Flagi Sri Lanki, rybak, Ocean Indyjski…ech…, fot. © Magdalena Brzezińska

xSri Lanka 729

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

xSri Lanka 728

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

 Po namyślę, wcale im się nie dziwię. Ryby na targowiskach są bardzo tanie. Ten sposób połowu no powiedzmy sobie szczerze, do najefektywniejszych nie należy. Tak więc zarobek z pozowania dla turystów jest wyższy i szybszy. Do tego i kierowca – naganiacz dostał swoją dolę. My szczęśliwi, że zdjęcia są.

xSri Lanka 735

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

Ale gdzie ten romantyzm, no gdzie???

xSri Lanka 739

Weligama, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

xSri Lanka 733

Lazurowa woda Oceanu Indyjskiego, Sri Lanka 2009, fot. © Magdalena Brzezińska

Może Wy też mieliście podobne rozczarowania w podróży? Jeśli tak, napiszcie proszę.

8 comments on “Lankijscy rybacy na palach

 1. Anomalia

  Niestety nie mam na swoim koncie tak egzotycznych podrozy jak blogerka ale nawet oplata 5 pln za fotografie ze szczeniakiem owczarka podchalanskiego na krupowkach popsula klimat… Ale zdjecie oczywoscie zrobione… Naiwnosc bialego czlowieka 🙂

  1. Rajzefiber

   Czasami człowieka ponosi fantazja, a rzeczywistość bywa brutalna i daleka od przewodnikowych opisów 😉 Nasi górale są znacznie gorsi od tych rybaków (to były chyba 3$ za aparat) – 3000 PLN za Sylwestra w Zakopanem z 3 noclegami na głowę! Wyciągają „dutki” z turystów jak mogą 😛

 2. cornelya

  Rozczarowanie, rozczarowaniem ale przygoda przednia i zdjęcia przepiękne!!!
  To chyba warto było 🙂

 3. chinthaka

  Well done! Being a Sri Lankan I enjoyed reading your articles about our beautiful country. Your fresh perspective and your experiences are well presented. Keep writing. Looking forward to read your blog.

  1. Rajzefiber

   Thank you Chin,
   your beautiful country is little known in Poland and worthwhile to write about it.
   My observations are subjective 🙂
   If interested you any details, please remark and comment. 🙂

   1. chinthaka

    I think there are many attractions in Sri Lanka that you can focus on. It’s always very healthy to see both positive and negative observations from outsiders. You have given a very true picture. And I hope you will visit again so that we can show you more this little island. You are welcome any time 🙂

Leave a reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.