Od kilku miesięcy zabierałam się do utworzenia pierwszego wpisu na blogu. Czas mijał, a ja stale nie wiedziałam kiedy, jak i od czego zacząć. W końcu moja przyjaciółka zacytowała mi Kubusia Puchatka: „Kiedy nie wiesz jak zacząć, zacznij od TU LEŻY KASZTAN a potem się zobaczy, co będzie dalej.”
Tak więc rozpocznę świątecznie, a moim „leżącym kasztanem” będzie muzułmańskie święto El-ul-Fitr, które właśnie dobiegło końca, a potem zobaczę co będzie dalej 😉
Muzułmanie na subkontynencie indyjskim stanowią bardzo dużą społeczność religijną. Pakistan (jak sama nazwa wskazuje Islamska Republika Pakistanu) – 96%, Bangladesz to w ponad 86% wyznawcy Islamu. W Indiach stanowią oni 13,4%, co odpowiada aż ponad 138 mln osób (dane szacunkowe na lipiec 2008 roku).
El-ul-Fitr to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu islamskim. Jak każde święto w tej religii i to jest świętem ruchomym, a więc takim, które nie ma stałej daty w naszym gregoriańskim kalendarzu. Kalendarz islamski składa się z 12 miesięcy i 354 lub 355 dni. W odróżnieniu od naszego kalendarza na miesiąc składają się 29 lub 30 dni i rozpoczyna się on od księżyca w nowiu. Święty miesiąc Ramadan jest 9 z kolei, w którym to obowiązuje post od świtu do zmierzchu. W pierwszym dniu kolejnego miesiąca, który nazywa się Shawwal muzułmanie świętują Eid ul-Fitr, zwany inaczej Świętem Przetrwania Postu lub Słodkim Świętem. Żeby nie było tak prosto, to 10 miesiąc zaczyna się innego dnia w różnych krajach, a zależy to od lokalnego położenia księżyca tego dnia na niebie.
Wieczór poprzedzający Eid ul-Fitr, muzułmanie nazywają Chand Raat, co znaczy „Noc księżyca” . W dniu tym wszyscy wypatrują księżyca, który zwiastuje dnia następnego święto Eid. Tego dnia muzułmanie życzą sobie „Chand Raat Mubarak” i rozpoczynają przygotowania do święta. Przyrządzają potrawy, sprzątają domy, kupują nowe stroje, biżuterię, prezenty dla bliskich, przygotowują kartki z życzeniami, kobiety malują na dłoniach henną tatuaże zwane „mehndi” (mehendi). Sklepy, świątynie, domy przystrajane są światełkami. Na ulicach panuje istne szaleństwo, gorączka zakupów, iskrzące się na niebie fajerwerki.
Przed modlitwą w dniu Eid ul- Fitr, każdy muzułmanin przygotowuje jałmużnę (zakat) dla biednych. Są to zazwyczaj pieniądze, ale też ubrania, potrawy i inne prezenty, tak aby i ubodzy mogli cieszyć się świętem. Zwyczaj ten jest nazywany Fitra.
Eid ul-Fitr zazwyczaj obchodzony jest w miejscu zamieszkania głowy rodu, tak więc jest to czas podróży, dworce i drogi są przepełnione. Dla przykładu mój pakistański kolega Abdul ma rodzinę w Islamabadzie, w Multan i Lahore. Ale w związku z tym, że babcia mieszka w Sialkot, wszyscy jadą tam, by wspólnie celebrować święto. Jeśli w rodzinie bywały kłótnie, nieporozumienia, głowa rodziny nakazuje tego dnia przeprosić i pogodzić się. Jest to czas pojednania.
Tego dnia ludzie wstają przed wschodem słońca i odmawiają pierwsza modlitwę Salatul Fajr. Główna modlitwa (Salat) odbywa się rano, po wschodzie słońca, na otwartej przestrzeni, bądź w dużych meczetach. Po modlitwie wszyscy życzą sobie Eid Mubarak obejmując się serdecznie. Po nabożeństwie istnieje zwyczaj odwiedzania grobów bliskich zmarłych. Muzułmanie odwiedzając groby rodzinne często recytują wersety z Koranu i składają prośby do Boga o wybaczenie grzechów zmarłemu. Groby obsypywane są płatkami róż.
W domu po złożeniu sobie życzeń najstarsi obdarowują pieniędzmi młodzież i dzieci, zazwyczaj są to symboliczne sumy, tzw. Eidi. Dzieci mają też w zwyczaju odwiedzanie okolicznych domów. W zamian za złożone życzenia otrzymują cukierki. Rozpoczyna się uczta. Królują słodkości takie jak: sheir khorma, sawian, halwa, fruit chart, chana chart. Po południu toczą się rozmowy przy stole, wspólnie oglądane są filmy.
Wieczorny obiad zazwyczaj jedzony jest w restauracjach, w dobrych hotelach jeśli rodzinę na to stać oczywiście. Odwiedzani są znajomi, dalsza rodzina lub dorośli bawią się z dziećmi w domach, parkach lub wesołych miasteczkach.
Święto Eid ul-Fitr trwa 3 dni i są to dni wolne od pracy.
Super, maja w jednym dniu boze narodzenie, wielkanoc, halloween i swieto zmarlych… Wielka kumulacja 🙂
Ciekawe spostrzeżenie 🙂 Dziękuję za pierwszy komentarz!
superb write up and blogs you written here. Thanks for it
Thank you Talat for your help!
wOw!! That is some seriously wonderful stuff,magda.
Only one tiny correction though. not ALL are on leave on this day. If you know what I am talking about 🙂
Of course, you’re right. That’s around the world. Someone has to work for someone may not work.
Thank you Muhammad Asim
An excellent information about Eid ul fitr.
Shukriya 🙂