Czas na kolejne podsumowanie, tym razem muzyczne. W każdą sobotę na blogowym fanpage’u na Facebooku prowadziłam cykl SOBOTNI MUSIC BOX. Tak więc żegnamy 2013 tanecznym krokiem, oto moje propozycje:
NUSRAT FATEH ALI KHAN (1948-1997) legenda Pakistanu, wykonawca qawwali – religijnego śpiewu, który rozwinął się z sufizmu. W dużym uproszczeniu polega to na improwizacjach solowych w technice sargam: zamiast słów śpiewa się nazwy nut tworzących melodię, na podobnej zasadzie jak w zachodniej solmizacji. Próbował również łączyć muzykę qawwali z zachodnimi stylami, takimi jak techno. Współpracował między innymi z gitarzystą Michaelem Brookiem, czy Peterem Gabrielem, czego efektem był między innymi album „Passion” z 1989 zawierający kompozycje stworzone do filmu Martina Scorsese „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Magazyn Time w numerze z dnia 6 listopada 2006 r. wymienia go jako jednego z najlepszych 12 artystów i myślicieli ostatnich 60 lat.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
Chttp://www.youtube.com/
RAHAT FATEH ALI KHAN (ur. 1974) kolejna sława pakistańskiej sceny muzycznej. Jest on wnukiem legendarnego Fateh Ali Khan’a, o którym mowa jest powyżej. Podobnie jak dziadek śpiewa on Qawwali, ale jest to postać bardzo popularna również w muzyce rozrywkowej. Wiele filmów Bollywood i Lollywood ma piosenki w jego wykonaniu, jak chociażby Isq Risk Mere Brother Ki Dulhan – link poniżej.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
YASIR & JAWAD to młody, obiecujący zespół muzyczny z Pakistanu. Działają od 2008 roku, w obecnym składzie od 2010 tj.: Wali Khan Aurakzai – wokalista, Jawad Iqbal – gitarzysta i wokalista oraz Yasir Khan – grający na niezwykłym, ludowym instrumencie rarab. Ich muzyka to połączenie folku z muzyką rockową. Wali śpiewa w języku paszto, teksty często zaczerpnięte są z poezji pusztuńskiej (teksty Reidi Gul i Niqab napisał słynny poeta Ghani Khan).
SANAM MARVI (ur. 1986) – pakistańska piosenkarka folk i sufi. Śpiewa w języku punjabi i sandhi. W Pakistanie stała się popularna po swoich występach w programie Coke Studio (polecam!). Pakistańczycy mówią, że najlepszą piosenkarką z tego gatunku jest Abida Parveen, ale jak dla mnie Sanam jest królową. Piękna i utalentowana. Uwielbiam ją! Jej nastrojowe piosenki najlepiej słucha się nocą – spróbujcie sami.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://vimeo.com/51447382
http://vimeo.com/51049427
SACHAL STUDIOS’ ORCHESTRA to pakistański zespół muzyczny z Lahore. Orkiestra została stworzona przez Izzat Majeed, filantropa z Londynu oraz Mushtaq Soofi. Zespół prezentuje standardy jazzu i bossa nova w innowacyjnych interpretacjach. Oprócz instrumentów klasycznych orkiestra wykorzystuje instrumenty charakterystyczne dla subkontynentu: sitar, tabla, naal, tradycyjne gliniane doniczki , ghungroos , sarangi, czy tamburyn. Powstaje w ten sposób niesamowita hybryda dźwięków. Publikę zachwyciła interpretacja kultowego standardu jazzowego Dave Brubeck’a „Take Five”. Podobnie było z piosenką R.E.M. „Everybody Hurts”. Posłuchajcie sami.
http://www.youtube.com/user/sachalsmusicchannel
http://vimeo.com/66676602
http://vimeo.com/66683531
RAVI SHANKAR (właśc. Rabindra Shankar Chowdhury, ur. 7.04.1920 w Waranasi, zm. 11.12.2012 w San Diego) – indyjski kompozytor i wirtuoz gry na sitarze, jeden z najsłynniejszych muzyków indyjskich na świecie. Tworzył muzykę związaną z tradycją północnych Indii. Komponował ragi, muzykę filmową i baletową, stworzył także dwa koncerty na sitar. Ravi Shankar współpracował z wieloma muzykami zachodnimi, m.in. z Philipem Glassem, Yehudi Menuhinem, czy z wirtuozem fletu Jeanem Pierre’em Rampalem. Uczył gry na sitarze George’a Harrisona. Shankar wystąpił w Woodstock w 1969. 5 czerwca 1972 r. George Harrison i Ravi Shankar zostali uhonorowani przez UNICEF nagrodą Child is Father to the Man w podziękowaniu za ich wkład w pomoc dotkniętemu wojną i głodem Bangladeszowi. Jego córki to m.in. piosenkarka Norah Jones oraz sitarzystka Anoushka. Premier Indii Manmohan Singh po jego śmierci w ubiegłym roku powiedział: „Był naszym narodowym skarbem i światowym ambasadorem indyjskiej tradycji”.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
ALI ZAFAR (ur.18.05.1980 w Lahore), określany jako „książę pakistańskiego popu”. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Lahore. Wszechstronnie utalentowany: śpiewa, komponuje, tworzy teksty, maluje, występuje w filmach i programach telewizyjnych. Zdobywca wielu nagród muzycznych i filmowych, w tym m.in. MTV Style Awards 2008 i 2009. Duże uznanie przyniósł mu występ w programie Coke Studio Pakistan, gdzie zaśpiewał utwory będące połączeniem popu z muzyka folk i sufi.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
ATIF ASLAM (ur. 12 marca 1983 w Wazirabadzie) – jedna z najjaśniejszych gwiazd muzyki pop w historii Pakistanu. Jest on artystą wszechstronnym. Śpiewa różne gatunki muzyki z dużą łatwością. Znany jest z doskonałych występów na żywo. Koncertował w wielu krajach na świecie. Wydał trzy solowe albumy: Jal Pari (2004), Doorie (2006), Meri Kahani (2008). Występował również jako wokalista zespołu Jal. Jest aktorem i twórcą piosenek w filmach Bollywood. Atif został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń cywilnych Pakistanu „Tamgha-e-Imtiaz”.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
KAILASH KHER (ur. 07 lipca 1973) to indyjski piosenkarz popowo-rockowy śpiewający utwory inspirowane indyjską muzyką ludową. Śpiewał w aż 18 językach w indyjskich filmach. Policzono, że do niedawna ukazało się 300 piosenek w jego wykonaniu w produkcjach Bollywood. Jeden z tych filmów pt. „Aazaan” był kręcony m.in. w Polsce (link do video powyżej, a jak go realizowano w Krakowie tu: http://vimeo.com/19221853). Kailash inspiruje się muzyką Qawwali, a jego wzorem jest Nusrat Fateh Ali Khan, o którym już pisałam oraz Pandit Kumar Gandharva muzyk klasyczny. Ma na swoim koncie przeszło 800 koncertów na całym świecie. Występował też w licznych programach telewizyjnych jak np. indyjski Idol.
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
http://vimeo.com/5382411
http://www.youtube.com/watch?v=BxV9LEVsy1c
A.R. RAHMAN (ur.06.01.1966 w w Chennai,Tamil Nadu) – to indyjski kompozytor, piosenkarz, producent muzyczny, muzyk, multiinstrumentalista i filantrop. Uważany za najpłodniejszego twórcę piosenek filmowych wszechczasów. Zdobył dwa Oscary, dwie nagrody Grammy, nagrodę BAFTA, Złoty Glob oraz wiele innych. Nosi przydomek „Mozart z Madras”. Jest to specjalista w muzyce „carnatic”, zachodniej muzyce klasycznej, muzyce indyjskiej oraz Qawwali (jak Nusrat Fateh Ali Khan). W swych utworach często łączy te style ze sobą. W Polsce znany z oskarowej muzyki do filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”. Latem 2012 roku, Rahman skomponował pendżabską piosenkę na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
http://www.youtube.com/
http://vimeo.com/71790688
http://www.youtube.com/
http://www.youtube.com/
ALI AZMAT (ur. 20 kwietnia 1070 r. w Abbotabad) to pakistański muzyk, który był głównym wokalistą legendarnego rockowego zepołu Junoon. Azmat wydał swój pierwszy solowy album w marcu 2005 roku. Teraz jest to jedna z najjaśniejszych gwiazd pakistańskiej sceny rozrywkowej. Ma na koncie wiele prestiżowych nagród muzycznych.
https://www.youtube.com/
http://
http://www.youtube.com/
http://vimeo.com/49963966
http://www.youtube.com/
http://vimeo.com/53266365
SAIEEN ZAHOOR (ur. 1937 w Okara) jest wiodącym muzykiem nurtu Sufi w Pakistanie. Większość swego życia spędził śpiewając w sufickich świątyniach. Gra na instrumencie ludowym ektara w wersji trzy-strunowej o nazwie tumbi. Często śpiewając tańczy w szaleńczym stylu, a frędzle na tym instrumencie wirują wokół niego. Jego kostium zawiera hafty i koraliki, na głowie ma zawiązany turban, a także nosi ghungroos (bransoletki na nogach). W 2006 r. wydał swoją pierwszą płytę o nazwie „Awazay” i został uhonorowany przez BBC World Music Awards tytułem najlepszy głos 2006 roku. W 2007 roku nagrał współczesna wersję piosenki „Allah Hu” i została ona uwieczniona na ścieżce dźwiękowej do filmu „Khuda Ke Liye”. W 2009 wstąpił Coke Studio Sezon 2. Saieen Zahoor występował na koncertach w Wielkiej Brytanii, Japonii, Irlandii, Indii, Kanady i Norwegii i wielu innych krajach wzbudzając zachwyt.
http://www.youtube.com/
AMANAT ALI (ur. 10 października 1987) pakistański aktor i piosenkarz. Śpiewa piosenki klasyczne i pop. Nagrał liczne piosenki do filmów, które uczyniły go jednym z wiodących piosenkarzy w Pakistanie. Kariera Alego zaczęła się indyjskim reality show „Sa Re Ga Ma Pa Challenge” w 2007, w którym zajął trzecie miejsce. W 2009 roku, Ali wydał swój pierwszy album Kohram, który był wielkim hitem. Sławę też przyniosły mu występy w programie Coke Studio Pakistan.
http://www.youtube.com/watch?v=VAF1RJ2PWAw
http://www.youtube.com/watch?v=z2NBglv3Zr8
http://www.youtube.com/watch?v=eOpSiN66GTQ
W tę Sylwestrową Noc życzę Wam zabawy do białego rana, najlepszych hitów i pysznego szampana, a w Nowym 2014 Roku samych szczęśliwych dni oraz wielu muzycznych odkryć!
Bardzo ciekawa sprawa – te improwizacje. Sama siedem lat śpiewałam w chórze, zatem dla mnie ten post to bardzo smaczny kąsek.
Pozdrawiam, Asia
Asiu, cieszę się, że Ci się spodobało. Zapraszam w każdą sobotę na facebookowy fanpage, będzie więcej takich perełek!