Po powrocie z Pakistanu w dowód wdzięczności dla goszczących mnie Pakistańczyków postanowiłam opowiedzieć Polakom jaki ten kraj jest naprawdę. Początkowo były to opowieści skierowane do rodziny i znajomych. W sierpniu pojawiły się moje pierwsze artykuły o Pakistanie na blogu oraz posty na blogowym fanpage’u na Facebooku. Jednocześnie posypały się propozycje zaprezentowania wrażeń z podróży podczas publicznych wystąpień. Nie ośmieliłam się kreować siebie na Bóg wie jaką podróżniczkę, pragnęłam, by to Pakistan był w roli głównej. Swoją prezentację zatytułowałam: „Pakistan przełamując stereotypy”. Pytając ludzi o pierwsze skojarzenie z tym krajem odpowiedzi były niemal identyczne: terroryzm, Talibowie, zamachy bombowe, ekstremistyczny islam, niebezpieczeństwo. Podczas prezentacji krok po kroku obalałam wszystkie mity.
Chronologicznie tak przedstawiają się moje spotkania z publicznością:
1. Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy, 2013-05-14
To była moja pierwsza prezentacja. NKJO zorganizowało „Dzień Języków”, a że studenci są otwarci na różne kraje i kultury wyrazili chęć posłuchania opowieści o Pakistanie. Publiczność była bardzo zróżnicowana. Większość stanowili studenci Kolegium i ich nauczyciele. Niespodzianką była obecność przedszkolaków, którzy nieco wcześniej popisywali się umiejętnością posługiwania się językiem angielskim. Maluchy nawet odważyły się zadawać mi pytania! Czas prezentacji był niesamowicie krótki, za to nieoczekiwanie na salę wszedł operator TVP Regionalnej. Szkoda, że nie widzieliście mojej miny. Okazało się, że telewizja nagrywała program dla „Zbliżeń” o Kolegium i niepewnych losach tej uczelni. Zupełnie nieoczekiwanie pojawiłam się w tym materiale, prawdopodobnie wzięto mnie za nauczycielkę tej placówki 😀 . Niestety z tego spotkania nie mam żadnego zdjęcia, ale w telewizji byłam! 🙂
2. Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, 2013-09-20
Bardzo miło wspominam to spotkanie. Wyjątkowym dla mnie gościem była moja Mama, która jest słuchaczką tego Uniwersytetu. To dzięki niej pokochałam podróże. Niektórzy seniorzy przyszli ze swoimi znajomymi i rodzinami. Sala była pełna, a atmosfera spotkania niezwykle gorąca. Nie spodziewałam się tylu miłych gestów ze strony organizatorów i słuchających. Były kwiaty, prezenty, gratulacje. Tam też spotkałam wytrawnego podróżnika, szczególnie kochającego Azję Środkową. Przyjaźń przetrwała do dziś, wspólnie bywamy na spotkaniach z innymi podróżnikami. Podczas takich spotkań z publicznością najpiękniejsze jest to, że można trafić na naprawdę ciekawych ludzi.
3. Festiwal „Toruń z pasją” – prezentacja „Pakistan podróż z pasją”, Toruń, 2013-11-24
Mimo niedzielnego poranka na spotkanie przybyli pasjonaci podróży. Okazało się, że na sali była rodzina sympatycznych podróżników, która ma w planach w tym roku przemierzyć cały świat. Początkowo na subkontynencie indyjskim mieli odwiedzić Indie i Sri Lankę, pomijając Pakistan. Moja prezentacja przekonała ich co do możliwości odwiedzenia tego jakże ciekawego kraju. Ich podróży przyświeca misja odwiedzenia szkół w różnych państwach. Projekt ten zatytułowany jest „Szkoły świata”. Po spotkaniu udało mi się skontaktować rodzinę Łopacińskich z moim pakistańskim przyjacielem i ułatwić im odnalezienie odpowiedniej szkoły do odwiedzin. Tak więc poniekąd czuję się „matką chrzestną” tej części ich podróży i jestem dumna z tego, że potrafiłam skutecznie obalić mity krążące o tym kraju. Będę im gorąco kibicować. A to ich strona internetowa:
http://www.lopacinskichswiat.pl/szkoly-swiata.html
4. Spotkanie z uczniami I LO w Bydgoszczy 2013-11-27
Tym razem miałam bardzo młodą i piękną publiczność. Piszę piękną, ponieważ na spotkanie przyszły same dziewczęta i to jakże urodziwe. To fajnie, ze jest już kolejne pokolenie kochające podróże i ciekawe świata!
5. Prezentacja dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Gospodarki filia w Solcu Kujawskim oraz dla mieszkańców Solca Kujawskiego, 2013-12-02
To dla mnie była prawdziwa przyjemność odczarować Pakistan mieszkańcom mojego miasta. Na tę okoliczność przygotowano bardzo profesjonalny plakat mówiący o tym wydarzeniu. Na sali były obecne dwie nauczycielki, które uczyły mnie w szkole podstawowej, mamy moich koleżanek, a nawet mój kolega z ławy szkolnej ze szkoły podstawowej oraz moja osobista córka z chłopakiem! Taka publiczność naprawdę dodała mi skrzydeł!
6. Bydgoski Klub Podróżnika, 2013-12-05
To spotkanie, to była prawdziwa nobilitacja dla mnie. Mimo zaczynającego się huraganu „Ksawery” licznie przybyli miłośnicy podróży i wytrawni podróżnicy. Organizatorki spotkań klubowych: Karolina Sypniewska i Agata Kosmalska raz w roku zapraszają podróżników na Bydgoski Festiwal Podróżnicy, który odbywa się wiosną. Przyjeżdżają tu największe sławy podróżnicze, które pokazują niezwykłe zakątki świata. Ponadto Agata Sypniewska jest redaktor naczelną Magazynu Podróżniczego „Dookoła Świata” wydawanego od 1954 roku. Miałam aż półtorej godziny na pokazanie Pakistanu tej wspaniałej publiczności. Podczas prezentacji i jeszcze długo po niej zadawano mi liczne pytania, co świadczyło o dużym zainteresowaniu tematem. Dyskusja była rzeczywiście niezwykła! Po zakończeniu prelekcji poproszono mnie o wpis do księgi pamiątkowej. Figurować w niej z kimś takim jak Ryszard Pawłowski – nasza sława alpinizmu, to jest coś, sami przyznajcie!
7. Dwie audycje w Radio Pomorza i Kujaw (PiK), Magazyn Turystyczny „Na szlaku” : w dniu 2013-10-27 oraz 2013-11-03
http://archiwum.radiopik.pl/service.go?action=details&show.Record.id=126203
http://archiwum.radiopik.pl/service.go?action=details&show.Record.id=126204
Otrzymałam zaproszenie od redaktora Tomasza Kaźmierskiego do udziału w audycji radiowej, tak więc trafiłam do najszerszej publiczności jak do tej pory. Na początku wywiadu poziom stresu był duży, ale później czułam się jak podczas pogawędki ze znajomym o moim przecież ulubionym kraju. Odbiór słuchaczy był na tyle dobry, że spokojnie mogę spać ;), a nawet przygoda radiowa ma swój ciąg dalszy.
2 kwietnia 2016 roku. Po trzech latach od wyjazdu do Pakistanu okazało się, że Polacy nadal chcą słuchać o Pakistenie. Otrzymałam zaproszenie jako prelegent na pierwszy EXTRME TRAVEL FESTIVAL, TORUŃ 2016. Obecnością na tym wydarzeniu byłam zaszczycona i nieco onieśmielona. Tylu wspaniałych podróżników, ich niesamowite, prawdziwie ekstremalne wyczyny. W porównaniu do podróży dookoła świata rowerem, autostopem, czy motocyklami po Ameryce Południowej itp. moja podróż do Pakistanu to był przysłowiowy „spacerek”. Jak widać sama nazwa kraju Pakistan wciąź brzmi ekstremalnie. Nada jestem pod wrażeniem spotkania z cudownymi podróżnikami, otwartymi na innych ludzi. Inspurujące opowieści, wymiana doświadczeń – bezcenne!
Mam nadzieję, że w ten sposób choć w minimalnym stopniu zrewanżowałam się Pakistańczykom. Ich kraj zasługuje na uwagę i wizyty turystów z Europy. Za miesiąc minie rok od mojego wylotu do tego kraju (post z 2014 r.), a mnie znowu tam ciągnie….ech… jeszcze tam w moim życiu pojadę! „Keep calm and love Pakistan” Polacy!
Fotorelacje ze spotkań znajdziecie na Facebooku: https://www.facebook.com/rajzefiberblog/photos_albums
Tego zestawienia brakowało mi.Osobista relacja , wzruszająca swoją prostotą , ciepłem i szczerością.
Kontynuując wielkie dzieło. Nieoficjalna Ambasador. Zindabad !! 🙂
with pleasure 🙂